Nomos Glashütte - 122
122 Tangente 33
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 122 (aka: 122) |
| Name: | 122 Tangente 33 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The classic, but more delicate—people are different, after all. This model has the finest proportions with a diameter of just 33 millimeters. A truly beautiful watch powered by the manually wound Alpha movement and, like all smaller NOMOS models, with a delicate velour strap. Present model has a closed caseback