Nomos Glashütte - 122.S1
122.S1 Tangente 33 A Century of Bauhaus Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 122.S1 (aka: 122S1) |
| Name: | 122.S1 Tangente 33 A Century of Bauhaus Blue |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bauhaus movement will turn 100 years old in 2019. To celebrate the occasion, NOMOS’ has made its iconic Tangente model as a special edition: three different colors times three, each limited to 100 pieces—and with a 100th anniversary discount. Inspired by the color theory of the design school, these dials feature a ring of blue, yellow, or red on a background the color of sketch paper. The Tangente 122.S1 has a blue ring around its 'sketch paper' dial.