Nomos Glashütte - 123.S11
123.S11 Tangente 33 Four Seasons Spring / Enju
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 123.S11 (aka: 123S11) |
| Name: | 123.S11 Tangente 33 Four Seasons Spring / Enju |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 40 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente 33 Haru is a limited edition of 40 pieces introduced in 2020 as part of a 'Four Seasons' series of watches celebrating the 30th anniversary of the brand's presence in Japan.