Nomos Glashütte - 123.S4
123.S4 Tangente 33 Doctors Without Borders UK
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 123.S4 (aka: 123S4) |
| Name: | 123.S4 Tangente 33 Doctors Without Borders UK |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 33 model will also be released in the United Kingdom to support emergency aid. Sporting a red twelve, the small inscription “Doctors Without Borders” under the six, and a special engraving on the sapphire crystal glass back. What makes this watch extra-special is that only 1000 will be produced, each raising 100 pounds for the aid organization.