Nomos Glashütte - 123.S8
123.S8 Tangente 33 120 Jahre Depperich
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 123.S8 (aka: 123S8) |
| Name: | 123.S8 Tangente 33 120 Jahre Depperich |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 120 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 33 123.S8 is a 2017 limited edition of 120 pieces created to commemorate the 120th anniversary of Depperich Jewelers.