Nomos Glashütte - 124
124 Tangente 33 Grau
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 124 (aka: 124) |
| Name: | 124 Tangente 33 Grau |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 33 Grau was introduced in 2010. It features a stainless steel case with either closed (ref. 124) or open (ref. 125) case back, and a grey dial with white print. This watch is powered by the hand-wound Alpha movement.