Nomos Glashütte - 125
125 Tangente 33 Grau Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 125 (aka: 125) |
| Name: | 125 Tangente 33 Grau Glasboden |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A ladies’ watch without frills: The classic, small and delicate—and here in a most beautiful gray. With a light colored dial, dark numerals, and three silver hands that catch the light wonderfully.The result is a watch with the finest proportions for especially slender wrists; a handcrafted watch with a diameter of only 33 millimeters (as the hand-wound Alpha movement at its heart allows for precisely 33 millimeters).