Nomos Glashütte - 126
126 Tangente 33 Karat
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 126 (aka: 126) |
| Name: | 126 Tangente 33 Karat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Small—and particularly fine: the new Tangente 33 Karat. This watch with the gold-plated dial and hands is perfect for delicate wrists and suitable for every occasion, whether it is a family gathering, important meeting or just because. The dark-colored velour strap and understated shine give this watch an especially elegant appearance.