Nomos Glashütte - 129
129 Tangente Norma
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 129 (aka: 129) |
| Name: | 129 Tangente Norma |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 13000.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Norma 129 is part of a larger series of Norma watches, all having DLC-coated stainless steel cases. It is powered by the hand-wound Alpha caliber, which can be admired through the sapphire crystal case back.