Nomos Glashütte - 131
131 Tangente Datum Gangreserve
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 131 (aka: 131) |
| Name: | 131 Tangente Datum Gangreserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The design classic enhanced with a black (and patented) power reserve indicator, preventing you from forgetting to wind the watch. The date (another NOMOS patent) reminds you of anniversaries and birthdays. The date ring was wrapped around the movement, while the power reserve mechanism is integrated in the barrel—ensuring that the watch remains flat and elegant. The present model has a sapphire crystal caseback. Earlier versions feature the Delta movement; current version the DUW 4401.