Nomos Glashütte - 132
132 Tangente Midnight Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 132 (aka: 132) |
| Name: | 132 Tangente Midnight Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the NOMOS Tangente Midnight Blue sports a stainless steel case and a blue dial with golden numerals and hands. Ref. 132 has a closed case back. Ref. 133 has a see-through back.