Nomos Glashütte - 138
138 Tangente 38 Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 138 (aka: 138) |
| Name: | 138 Tangente 38 Datum |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Tangente 38 is also available with a long-distance date: One of NOMOS Glashütte's own constructions, conspicuously large, conspicuously beautiful and striking, even from a distance. The date (with NOMOS rapid switching) makes this classic model even more elegant, interesting—and helps wearers to remember birthdays, weddings and other important dates. The present model has a closed caseback.