Nomos Glashütte - 139.S19
139.S19 Tangente 35 Four Seasons Winter / Yakusugi
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.S19 (aka: 139S19) |
| Name: | 139.S19 Tangente 35 Four Seasons Winter / Yakusugi |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente 35 Fuyu is a limited edition of 100 pieces introduced in 2019 as part of a 'Four Seasons' series of watches celebrating the 30th anniversary of the brand's presence in Japan.