Nomos Glashütte - 139.S52
139.S52 Tangente 35 Le Page
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.S52 (aka: 139S52) |
| Name: | 139.S52 Tangente 35 Le Page |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 35 reference 139.S52 is a limited edition of 30 pieces created for the 100th anniversary. of Le Page jewelers. The watch has a silvered dial with a patterned sub dial inspired by the Le Page logo, and a gilded '12' and seconds hand.