Nomos Glashütte - 139.S8
139.S8 Tangente 38 Doctors Without Borders UK
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.S8 (aka: 139S8) |
| Name: | 139.S8 Tangente 38 Doctors Without Borders UK |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A limited edition of the NOMOS classic Tangente is now also available in the UK—with a red twelve, the inscription “Doctors Without Borders” under the six, and an engraving on the back. 100 pounds per watch sold will go directly to the Nobel Peace Prize winning organization, which provides emergency aid in regions affected by war and forced displacement, famine and epidemics, floods, and earthquakes.