Nomos Glashütte - 139.TO
139.TO Tangente Taiwan Ocean
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.TO (aka: 139TO) |
| Name: | 139.TO Tangente Taiwan Ocean |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Taiwan Ocean is a limited edition of 100 pieces created in 2007 for the Taiwanese market. It features a blue dial and red hands. Full reference number unknown; please email us with more information.