Nomos Glashütte - 139.TS
139.TS Tangente Taiwan Sky
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.TS (aka: 139TS) |
| Name: | 139.TS Tangente Taiwan Sky |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Taiwan Sky is a limited edition of 100 pieces created in 2007 for the Taiwanese market. It features a silver dial with blue printing, highlighted by a set of red hands. Full reference number unknown; please email us with more information.