Nomos Glashütte - 139.UM
139.UM Tangente Chronometer 20 Jahre Uhren Magazin
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 139.UM (aka: 139UM) |
| Name: | 139.UM Tangente Chronometer 20 Jahre Uhren Magazin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 20 Jahre Uhren Magazin is a special edition introduced in 2009 in honor of the 20th anniversary of Uhren Magazin. It's hand-wound movement is chronometer-rated through the Glashütte observatory. Full reference number unknown; please email us with more information.