Nomos Glashütte - 141
141 Tangente Neomatik 39 Silvercut
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 141 (aka: 141) |
| Name: | 141 Tangente Neomatik 39 Silvercut |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Tangente Neomatik reference 141 features a case of 38.5 mm and a silvercut dial. It is powered by caliber DUW 3001 The German brand NOMOS Glashütte created a design icon with the hand-wound timepiece Tangente. With the groundbreaking caliber DUW 3001, NOMOS models are now becoming classics in the automatic watch market too. Reference 141 has a 'Silvercut' dial and is fitted a black leather strap.