Nomos Glashütte - 142
142 Tangente Neomatik 39 Nachtblau
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 142 (aka: 142) |
| Name: | 142 Tangente Neomatik 39 Nachtblau |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Tangente Neomatik 39 Nachtblau reference 142 features a case of 38.5 mm and a midnight blue dial. It is powered by caliber DUW 3001 The German brand NOMOS Glashütte created a design icon with the hand-wound timepiece Tangente. With the groundbreaking caliber DUW 3001, NOMOS models are now becoming classics in the automatic watch market too.