Nomos Glashütte - 143
143 Tangente Neomatik 39 Platinum Gray / Closed
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 143 (aka: 143) |
| Name: | 143 Tangente Neomatik 39 Platinum Gray / Closed |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Released in 2022, the NOMOS Tangente Neomatik reference 143 has a stainless steel case of 38.50 paired with a Grey dial. Inside ticks the self-winding caliber DUW 3001.