Nomos Glashütte - 160.S2
160.S2 Tangente Neomatik Rose Gold / Japan
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 160.S2 (aka: 160S2) |
| Name: | 160.S2 Tangente Neomatik Rose Gold / Japan |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Neomatik 160.S2 is a special edition created for the Japanse market. This NOMOS has a rose gold case (35.00)mm, which houses the brand's in-house caliber DUW 3001. Ths silver dial has brown indexes and blued hands.