Nomos Glashütte - 164
164 Tangente 38
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164 (aka: 164) |
| Name: | 164 Tangente 38 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
NOMOS' design classic—with a 38 mm diameter. Therefore, this striking watch now looks even flatter and more elegant with simply perfect modern proportions. And the reliable and utterly classic manually wound Alpha movement ticks away inside. A larger sized timepiece from NOMOS Glashütte, which can withstand the scrutiny of even the most discerning modern tastes and flatter more generously proportioned wrists.