Nomos Glashütte - 164.DIS20
164.DIS20 Tangente 38 Dresden International School 20
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.DIS20 (aka: 164DIS20) |
| Name: | 164.DIS20 Tangente 38 Dresden International School 20 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 38 Dresden International School 20 is a limited edition of 25 pieces created in honor of the 20th anniversary of the Dresden International School. The seconds scale features an orange 20. Exact reference number unknown; contact us with more information.