Nomos Glashütte - 164.S1
164.S1 Tangente 38 Ärzte ohne Grenzen
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S1 (aka: 164S1) |
| Name: | 164.S1 Tangente 38 Ärzte ohne Grenzen |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The larger Tangente model is also available as a limited edition for the emergency aid organization Doctors Without Borders Germany—once again with a red twelve, the small inscription “Ärzte ohne Grenzen” beneath the six, and a special engraving on the sapphire crystal glass back. From this limited edition series of 1000, 100 euros from the purchase of each watch will go directly to emergency aid.