Nomos Glashütte - 164.S10
164.S10 Tangente 38 Red Dot Salmon
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S10 (aka: 164S10) |
| Name: | 164.S10 Tangente 38 Red Dot Salmon |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 164.S10 is a limited edition of 100 pieces created for The Hour Glass of Singapore. It features a salmon-colored dial with a red dot at 6:00.