Nomos Glashütte - 164.S12
164.S12 Tangente 38 70 Jahre Grundgesetz
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S12 (aka: 164S12) |
| Name: | 164.S12 Tangente 38 70 Jahre Grundgesetz |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 164.S12 is a special edition made in cooperation with the publishing company Nomos Verlag in honor of the 70th anniversary of the German constitution. At 6:00 it features a §, with "70 Jahre Grundgesetz“ replacing the regular "Made in Germany". The case back is engraved with the text "Die Würde des Menschen ist unantastbar – 70 Jahre Grundgesetz".