Nomos Glashütte - 164.S16
164.S16 Tangente 38 Amsterdam
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S16 (aka: 164S16) |
| Name: | 164.S16 Tangente 38 Amsterdam |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 45 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 38 Amsterdam reference 164.S16 is a limited edition of 45 pieces created for Ace Jewelers of Amsterdam, the Netherlands. The watch has a black dial with silver minute track, and red accents in the form of the seconds hand and three X'es at 6:00.