Nomos Glashütte - 164.S18
164.S18 Tangente 38 Le Page
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S18 (aka: 164S18) |
| Name: | 164.S18 Tangente 38 Le Page |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 38 reference 164.S18 is a limited edition of 70 pieces created for the 100th anniversary. of Le Page jewelers. The watch has a silvered dial with a patterned sub dial inspired by the Le Page logo, and a gilded '12' and seconds hand.