Nomos Glashütte - 164.S19
164.S19 Tangente 38 Blome Uhren
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S19 (aka: 164S19) |
| Name: | 164.S19 Tangente 38 Blome Uhren |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 164.S19 is a limited edition of 75 pieces created in celebration of the 75th anniversary of Blome Uhren.