Nomos Glashütte - 164.S2
164.S2 Tangente 38 Doctors Without Borders US
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 164.S2 (aka: 164S2) |
| Name: | 164.S2 Tangente 38 Doctors Without Borders US |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A limited editon Tangente 38 in support of Doctors Without Borders is also available in the United States: This timepiece alludes to the aid organization with its red twelve, the inscription “Doctors Without Borders” under the six, and a special engraving on the back. 100 dollars for each watch sold will go towards emergency aid—and so helping the helpers.