Nomos Glashütte - 165
165 Tangente 38
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 165 (aka: 165) |
| Name: | 165 Tangente 38 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
NOMOS' design classic—with a 38 mm diameter. Therefore, this striking watch now looks even flatter and more elegant with simply perfect modern proportions. And the reliable and utterly classic manually wound Alpha movement ticks away inside. A larger sized timepiece from NOMOS Glashütte, which can withstand the scrutiny of even the most discerning modern tastes and flatter more generously proportioned wrists. Ref. 165 has a closed case back. The 164 is identical but fitted with a see-through back.