Nomos Glashütte - 165.S50
165.S50 Tangente 38 50 50 Ans de Médecins Sans Frontières
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 165.S50 (aka: 165S50) |
| Name: | 165.S50 Tangente 38 50 50 Ans de Médecins Sans Frontières |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 2021 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 165.S50 is a limited edition of 2021 pieces created to commemorate the 50th anniversary of Médecins Sans Frontières.