Nomos Glashütte - 166
166 Tangente 38 Midnight Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 166 (aka: 166) |
| Name: | 166 Tangente 38 Midnight Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Tangente ref. 166 / 167 has a 'Midnight Blue' dial with rhodium plated hands. It comes on a velours leather strap in anthracite. Ref. 166 has a stainless steel case back. Ref. 167 has a see-through case back.