Nomos Glashütte - 171
171 Tangente Automatik / Neomatik 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 171 (aka: 171) |
| Name: | 171 Tangente Automatik / Neomatik 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente Automatik was introduced in 2015, preceding the Neomatik model and being one of the first watches fitted with the DUW 3001 movement.