Nomos Glashütte - 172
172 Tangente Gangreserve
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 172 (aka: 172) |
| Name: | 172 Tangente Gangreserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A very practical (and, unfortunately, sometimes underappreciated) function keeps you from forgetting that this is a hand-wound watch. Just like a car’s fuel gauge, the patented power reserve indicator shows when the caliber is running down. The mechanism was integrated in the barrel, ensuring that the watch remains flat and elegant. Earlier versions feature the Gamma movement; current version the DUW 4301.