Nomos Glashütte - 173
173 Tangente Gangreserve Anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 173 (aka: 173) |
| Name: | 173 Tangente Gangreserve Anthrazit |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 173 is a Tangente Gangreserve model that was introduced in 2006, featuring an anthracite dial.