Nomos Glashütte - 176
176 Tangente Neomatik Champagner
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 176 (aka: 176) |
| Name: | 176 Tangente Neomatik Champagner |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This watch—more than any other from NOMOS Glashütte—has rightly earned the title “design classic.” It is regarded as the watch of choice amongst architects' and writers', and as a timepiece for cultured individuals. In its present form, it is powered by Nomos extra-thin automatic DUW 3001 movement - and its case is only 0.3mm higher than the manual wind version. Reference 176 has the 'champagner' dial, while the 175 has a more traditional silver dial.