Nomos Glashütte - 179
179 Tangente Ruthenium Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 179 (aka: 179) |
| Name: | 179 Tangente Ruthenium Datum |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 179 Tangente features an anthracite dial, which is achieved through a ruthenium coating. It is powered by the caliber BETA movement, providing it with a date display on the outer rim of the dial.