Nomos Glashütte - 179.S10
179.S10 Tangente 38 Datum Lemonbiscuit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 179.S10 (aka: 179S10) |
| Name: | 179.S10 Tangente 38 Datum Lemonbiscuit |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 175 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 38 Datum Lemonbiscuit 179.S10 is part of a series of 31 watches introduced in 2024, celebrating 175 years of watchmaking in the German town of Glashütte whilst simultaneously paying homage to colorful project of days gone by such as the Super 30 series. Each watch in the series sports a distinct set of colors. With the 179.S10, it's mostly Silver. Each watch in the series is limited to 175 pieces.