Nomos Glashütte - 180
180 Tangente Neomatik 41 Update
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 180 (aka: 180) |
| Name: | 180 Tangente Neomatik 41 Update |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Neomatik Update was introduced at BaselWorld 2018. It displays the date on the periphery of the dial.