Nomos Glashütte - 180.S1
180.S1 Tangente Neomatik 41 Update 115 Jahre Rüschenbeck
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 180.S1 (aka: 180S1) |
| Name: | 180.S1 Tangente Neomatik 41 Update 115 Jahre Rüschenbeck |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 115 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente Neomatik 41 Update 180.S1 is a limited edition of 115 pieces created in honor of the 115th anniversary of Rueschenbeck jewelers.It features a blue dial, an 'R' engraved on the crown, and a special engraving on the case back.