Nomos Glashütte - 180.S3
180.S3 Tangente Neomatik 41 Update Wempe Signature Collection
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 180.S3 (aka: 180S3) |
| Name: | 180.S3 Tangente Neomatik 41 Update Wempe Signature Collection |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 2023 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Neomatik 180.S3 is a limited edition of 200 pieces created for Wempe Jewelers. This Neomatik Update features an 'Ice' blue dial.