Nomos Glashütte - 182
182 Tangente Neomatik 41 Update Midnight Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 182 (aka: 182) |
| Name: | 182 Tangente Neomatik 41 Update Midnight Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente neomatik 41 Update Midnight Blue reference 182 was introduced in 2021. This new version has a blue dial, and the 'Ring Date' indicator is done in luminous green.