Nomos Glashütte - 188
188 Tangente Neomatik Platinum Gray / Closed
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 188 (aka: 188) |
| Name: | 188 Tangente Neomatik Platinum Gray / Closed |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Released in 2022, the NOMOS Tangente Neomatik reference 188 has a stainless steel case of 35.00 paired with a Grey dial. Inside ticks the self-winding caliber DUW 3001.