Nomos Glashütte - 191
191 Tangente Neomatik Blue Gold / Closed Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 191 (aka: 191) |
| Name: | 191 Tangente Neomatik Blue Gold / Closed Back |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Neomatik Blue Gold / Blaugold debuted in {RELEASE_YEAR]. This Tangente has a blue dial with sunburst finish, which is housed in a 35.00mm case of stainless steel. Power comes from NOMOS' in-house caliber DUW 3001.