Nomos Glashütte - 501.JPW
501.JPW Tangente Sport Japan Limited Silver
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 501.JPW (aka: 501JPW) |
| Name: | 501.JPW Tangente Sport Japan Limited Silver |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 35 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMSO Tangente Sport JP Limited series, set for release in late april, consists of two Tangente models with either silver-white or black dial, limited to 35 pieces each.