Nomos Glashütte - 501.S6
501.S6 Tangente Sport Hodinkee
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 501.S6 (aka: 501S6) |
| Name: | 501.S6 Tangente Sport Hodinkee |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Sport ref. 501.S6 is a limited edition of 300 pieces created with Hodinkee, the watch blog-turned-retailer. It was introduced in late 2019. Based on the 501 of the 1990's, it features a stainless steel with a diameter of 36.5mm, which houses the hand-wound Alpha movement - chronometer certified for the occasion.