Nomos Glashütte - 501.WIN
501.WIN Tangente Sport Wing Korinbo
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 501.WIN (aka: 501WIN) |
| Name: | 501.WIN Tangente Sport Wing Korinbo |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Sport Wing Limited is a limited edition of 30 pieces created for Wing Revolution of Japan, and specifically the 5th anniversary of its Korinbo boutique.