Nomos Glashütte - 502
502 Tangente Sport Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 502 (aka: 502) |
| Name: | 502 Tangente Sport Datum |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente Sport is a more robust version of NOMOS' signature Tangente watch, having an updated water resistance rating of 100 meters, and SuperLuminova on both hands and dial.